Přejeme všem žákům, jejich rodičům i ostatním návštěvníkům našich stránek 
příjemné prožití letních prázdnin 
a těšíme se na Vás v novém školním roce, který začíná v pondělí 1. září 2020.

Mgr. Hana Baborová a ostatní zaměstnanci školy

 

Aktuálně...

Výsledky dotazníku

  Výsledek dotazníku si můžete přečíst ZDE. V rámci dotazníku bylo položeno několik...

Stalo se...

Lyžařský kurz 7. třídy

Lyžařský kurz 7. třídy

V neděli 23. 2. 2020 odjeli žáci VII. třídy ZŠ Žihle autobusem OÚ Žihle na lyžařský kurz do Železné Rudy.

Pobyt pro pedagogický doprovod a žáky byl zajištěn v Penzionu Samoty Ski Bike Apartmens v Železné Rudě.

 

Školní kolo recitační přehlídky, 19. února 2020

Školní kolo recitační přehlídky, 19. února 2020

Dnes dopoledne se sešli v malé tělocvičně žáci, kteří si připravili texty na recitační přehlídku. Někteří dali přednost poezii, jiní úryvkům z prózy. Celkem se setkání zúčastnilo osmnáct recitátorů. Porota všechny účastníky ocenila diplomy a knihou. Neměla lehkou práci – vybrat několik žáků, kteří budou naši školu reprezentovat na okresní recitační přehlídce v Nýřanech. Ta se uskuteční 26. března 2020. Do té doby žáci svá vystoupení dopilují a děti z druhého stupně si připraví ještě jeden text pro interpretaci. V první kategorii nás budou reprezentovat Amálka Ernstová a Andrea Žákovcová, ve druhé kategorii Johanka Tieslová a Táňa Procházková, za třetí kategorii Andrea Ježková. Čtvrtá kategorie je zastoupena žáky Jakubem Sandnerem a Tomášem Kulhánkem.  Pokud se bude příprava dařit podle plánu, 26. března se můžeme těšit na další zajímavé a možná i dramatické dopoledne.

Vlasta Holcingrová 

 

Interaktivní divadelní představení

Interaktivní divadelní představení

V první části se žáci formou divadelního představení seznámili s životem slavného Leonarda da Vinci. V druhé části si všichni mohli vyzkoušet některé jeho vynálezy nebo si prohlédnout jeho obrazy.

Hodina literatury v knihovně

Hodina literatury v knihovně

Se sedmáky jsme se na jednu hodinu literární výchovy vypravili do knihovny. Vybrali jsme si knihovnu v Plasích, kde nám paní Hezká ukázala, že i hodina poezie může být skutečně zábavná. Společně jsme si popovídali o verších, rýmech i rytmizaci a vyzkoušeli si básně skládat i tvořit. Zábavná byla báseň, ve které se každý z nás stal jedním zvukem a tím součástí básně. Vichřice nás sice v Plasích pozdržela déle, než bychom si byli představovali, ale alespoň máme na co vzpomínat.

Květa Fillerová

Projektový den a aktivity finanční gramotnosti z MAP Kralovice

Projektový den a aktivity finanční gramotnosti z MAP Kralovice

V úterý 4. 2. a ve středu 5. 2. se na 1. a 2. stupni uskutečnil projekt Rozpočti si to! Smyslem programu bylo rozvinout finanční gramotnost dětí, prakticky je seznámit se základy domácího hospodaření. Projekt byl financován MAP Kralovice.

Osmička na gymplu

Osmička na gymplu

Ve středu 20. listopadu se šest žáků osmé třídy zúčastnilo workshopu na Gymnáziu v Plasích. Letošní ročník byl zaměřen na ochranu životního prostředí. Prošli jsme třemi stanovišti – fyzikálním, chemickým a biologickým. V chemické laboratoři se nám dostalo praktických rad do domácnosti typu: jak vyčistit zašlý stříbrný řetízek, připálené hrnce, nalepenou žvýkačku aj. Vyzkoušeli jsme si, jak se rozpouští mýdlo v různě tvrdých vodách. Každý si vyčistil měděnkou pokrytou minci pomocí roztoku soli, octa a vody. Poslední zastavení bylo věnováno včelám. Dozvěděli jsme se, že pokud by vyhynuly včely, do tří let by vyhynulo i lidstvo. Pod mikroskopem jsme pozorovali včelí křídlo a roztoče napadajícího včely. Krom programu samotného jsme kladně hodnotili bagety z Vocať Pocať.

Eva Urbanová

Anglická konverzace

Anglická konverzace

Ve škole je od konce září zabezpečena výuka anglického jazyka v devátém ročníku rodilou mluvčí. Jedná se o způsob výuky angličtiny formou konverzace s Ing. Janou Blumovou. Pravidelná výuka anglického jazyka s podporou rodilého mluvčího je realizována každý pátek dvě vyučovací hodiny. Veškeré finanční nároky na tyto hodiny jsou hrazeny v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Kralovice II.

Ukázkový den na SOŠ Plasy

Ukázkový den na SOŠ Plasy

Dne 23. 10. 2019 se 9. třída zúčastnila ukázkového dne na Střední odborné škole Plasy.  Hned po příjezdu byli žáci rozděleni do menších skupinek a ty pak vyrazily na obhlídku školy. Během dopoledne jsme byli seznámeni s možnostmi studia na této škole a zároveň si mohli vyzkoušet i praktické ukázky, které pro nás současní studenti spolu se svými vyučujícími připravili. Zkusili jsme si poslechnout srdíčko psa na ošetřovně, simulátor jízdy v traktoru nebo kreativní výuku ICT. Na závěr celého dopoledne jsme si zasoutěžili s kaznějovskou základní školou ve vědomostních i manuálních dovednostech. Ačkoli byla konkurence dobře připravená, nenechali se žáci 9. třídy zaskočit a o 1. místo se s konkurencí spravedlivě podělili.

Hana Kožnarová

Nové Žihadlo

Nové vydání časopisu Žihadlo ke stažení ZDE.