Stalo se...

Osmička na gymplu

Osmička na gymplu

Ve středu 20. listopadu se šest žáků osmé třídy zúčastnilo workshopu na Gymnáziu v Plasích. Letošní ročník byl zaměřen na ochranu životního prostředí. Prošli jsme třemi stanovišti – fyzikálním, chemickým a biologickým. V chemické laboratoři se nám dostalo praktických rad do domácnosti typu: jak vyčistit zašlý stříbrný řetízek, připálené hrnce, nalepenou žvýkačku aj. Vyzkoušeli jsme si, jak se rozpouští mýdlo v různě tvrdých vodách. Každý si vyčistil měděnkou pokrytou minci pomocí roztoku soli, octa a vody. Poslední zastavení bylo věnováno včelám. Dozvěděli jsme se, že pokud by vyhynuly včely, do tří let by vyhynulo i lidstvo. Pod mikroskopem jsme pozorovali včelí křídlo a roztoče napadajícího včely. Krom programu samotného jsme kladně hodnotili bagety z Vocať Pocať.

Eva Urbanová

Anglická konverzace

Anglická konverzace

Ve škole je od konce září zabezpečena výuka anglického jazyka v devátém ročníku rodilou mluvčí. Jedná se o způsob výuky angličtiny formou konverzace s Ing. Janou Blumovou. Pravidelná výuka anglického jazyka s podporou rodilého mluvčího je realizována každý pátek dvě vyučovací hodiny. Veškeré finanční nároky na tyto hodiny jsou hrazeny v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Kralovice II.

Ukázkový den na SOŠ Plasy

Ukázkový den na SOŠ Plasy

Dne 23. 10. 2019 se 9. třída zúčastnila ukázkového dne na Střední odborné škole Plasy.  Hned po příjezdu byli žáci rozděleni do menších skupinek a ty pak vyrazily na obhlídku školy. Během dopoledne jsme byli seznámeni s možnostmi studia na této škole a zároveň si mohli vyzkoušet i praktické ukázky, které pro nás současní studenti spolu se svými vyučujícími připravili. Zkusili jsme si poslechnout srdíčko psa na ošetřovně, simulátor jízdy v traktoru nebo kreativní výuku ICT. Na závěr celého dopoledne jsme si zasoutěžili s kaznějovskou základní školou ve vědomostních i manuálních dovednostech. Ačkoli byla konkurence dobře připravená, nenechali se žáci 9. třídy zaskočit a o 1. místo se s konkurencí spravedlivě podělili.

Hana Kožnarová

Nové Žihadlo

Nové vydání časopisu Žihadlo ke stažení ZDE.

Soutěž

Soutěž

V úterý 22. 10. 2019 ve SOU elektrotechnickém v Plzni proběhla soutěž v sestrojení třídící linky na ping pongové míčky ze stavebnic Merkur a Boffin. Organizátorem byl Plzeňský kraj. Soutěžilo celkem 19 týmů, které byly rozděleny do dvou kategorií - učiliště a gymnázia. Náš tým obsadil ve své kategorii 6. místo. Každý tým tvořili dva žáci střední školy a dva žáci základní školy (ZŠ Žihle). Všichni soutěžící obdrželi za umístění věcné ceny. Střední školy získaly stavebnice Merkur a Boffin a základní školy si odvezly kufřík s nářadím. Žákům gratulujeme k umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci škol.

Radek Čuřík

EDISONI V ŽIHLI

EDISONI V ŽIHLI

               Naše škola v tomto školním roce poprvé hostila projekt Edison poskytovaný organizací AIESEC. Šestice studentů z různých zemí  (Lynn z Jordánska, Can z Turecka, Magda z Gruzie, Maamoun z Tunisu, Janice z Jižní Koreje a Dima z Ruska) během prezentací a různých aktivit představila žákům základní informace o zemích, odkud pochází a následně vyrazila s jednou ze tříd na výlet.

               Prezentace i následné diskuze probíhaly v anglickém jazyce a žáci brzy zjistili, že s češtinou u studentů prostě nepochodí. Na výletech se rozmluvili i ti, kteří se ve třídě ostýchali. Během pár dnů už se nestyděl nikdo a kuchyňka, kde měli studenti své zázemí, byla neustále v obležení malých dětí i teenagerů.

               Během páteční Global Village nám studenti uvařili tradiční jídla, po kterých se jen zaprášilo a poté se již činilo osazenstvo školy. Žáci prezentovali studentům informace o České republice - o naší historii, geografii a významných osobnostech. Prezentace tradičních českých jídel doplnila ochutnávka a vše ukončila přehlídka českých písní a tanců, ke kterým se připojili i studenti. Při závěrečném loučení a objímání jsme se báli, že studenti snad ani neodjedou.

               Projekt Edison předčil naše očekávání. Ve škole vzniklo zcela přirozeně prostředí, kde bylo potřeba použít anglický jazyk, a to jakkoliv a na jakékoliv úrovni. Museli jsme se prostě domluvit! Žáci načerpali množství zeměpisných a socio-kulturních informací a hlavně zjistili, že mají s lidmi z různých konců světa společného více, než by si kdy pomysleli.

Děkujeme paní Holečkové, paní Kristové, paní Najmonové, paní Šikýřové a jejich rodinám za poskytnutí zázemí pro studenty. Přispěli tak značnou měrou k hladkému průběhu projektu.

Květa Fillerová

 

Více fotek a videa najdete na našem instagramu: 

 

Reportáž o naší škole

Reportáž o naší škole

Reportáž České televize najdete ZDE.

Reportáž začíná v čase 11:17.

Projekt

Projekt

Naše škola se účastní projektu "Ovoce a zelenina do škol" a "Mléko  do škol".

Bližší informace najdete na stránkách:  www.skolniprojekty.info

 

Stane se...

Pololetní prázdniny

V pátek 31. 1. 2020 budou jednodenní pololetní prázdniny.

Výpis z vysvědčení bude předán ve čtvrtek. Odpolední vyučování neodpadá - vyučuje se podle rozvrhu hodin.

 

Jízdní řád - 2. pololetí

Jízdní řád - 2. pololetí

Jízdní řád školního autobusu na druhé pololetí (platný od 2. 9. 2019) ke stažení ZDE.

Telefonní číslo na řidiče autobusu: 607 189 505

 

Dne 2. 9. 2019 je odjezd autobusu od školy v 9:15 hod.

 

Pomůcky pro 1. třídu (šk. rok 2019/2020)

Pomůcky pro 1. třídu na školní rok 2019/2020 stahujte ZDE.